كدخبر: 774
تاريخ انتشار: 1392/02/20
send ارسال به دوستان
هدایت فرهنگی توسط دولت تا ساماندهی فضای مجازی و توجه به دینداری؛
مناظره با موضوع برنامه‌های فرهنگی قالیباف، رضایی، لنکرانی
نمایندگان سه نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری با حضور در نشستی به بیان دیدگاه‌ها و برنامه‌های فرهنگی محمدباقر قالیباف، محسن رضایی و کامران لنکرانی پرداختند.
خبر داغ : علی اصغر محکی نماینده محمدباقر قالیباف در حوزه مسائل فرهنگی و هنری در نشست تخصصی “دولت آینده؛ فرهنگ و هنر” که عصر امروز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه در دانشگاه تهران برگزار شد، به برنامه‌های فرهنگی این نامزد احتمالی ریاست جمهوری اشاره کرد. در این نشست اسکندر صالحی مدیر مسئول سایت تابناک و میثم نیلی نماینده کامران لنکرانی دیگر نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حضور داشتند.کلی‌گویی معضل فرهنگ و هنر در کشور


محکی با اشاره به دیدگاه قالیباف در حوزه فرهنگ و هنر گفت: قطعا بخش فرهنگ و هنر را نمی‌توان در مسیر توسعه ایران نادیده گرفت و نقش آن در کنار مسایل اقتصادی و سیاسی مهم است. کمبودها و آسیب‌هایی که از بی‌توجهی به این حوزه نشات می‌‌گیرد متاسفانه بیشتر در بیان مباحث کمی است و اغلب به کلی گویی در حوزه فرهنگ و هنر بسنده می کنیم.


 وی در ادامه افزود: گذشته از سهم اندک و ناچیزی که از بودجه کشور به حوزه فرهنگ چه در حوزه کتاب، چه فیلم، چه موسیقی و فرهنگ عمومی اختصاص پیدا می‌کند، متاسفانه شاهد هستیم که این مقوله مهم و انسان‌ساز از خارج از مرزها و با امواج ماهواره ها در حال رخنه کردن در بین مردم است. از سوی دیگر آنچه در تولیدات ملی نمود پیدا می‌کند متاسفانه مطلوب نیست.


این فعال مطبوعاتی با اشاره به رؤس برنامه فرهنگی قالیباف گفت: ۱۴ جلد کتاب در موضوعات مختلف توسط جمعیت پیشرفت و عدالت اسلامی زیر نظر دکتر قالیباف تولید شده است که یکی از این کتاب‌ها بررسی سیر فرهنگی و شاخص‌های کیفی آن است که می توان به هنرهای نمایشی، وضعیت رسانه و رسانه ملی و روابط بین اللملی فرهنگی و هنرهای تجسمی اشاره کرد.


نماینده محمدباقر قالیباف ادامه داد: در این مجموعه مطرح شده که هدایت و نظارت مسایل فرهنگی باید در دست دولت باشد اما در حوزه مدیریت اجرایی قائل به ورود بخش خصوصی انجمن‌ها و اصناف است.


در ادامه این نشست اسکندر صالحی مدیر سایت تابناک و نماینده محسن رضایی کاندیدای احتمالی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: انجام رفتارهای عقلانی و مدبرانه به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر و دوری از برنامه‌های عوام‌فریبانه از برنامه های کلی فرهنگی محسن رضایی است و خوشحالم که در این جلسه کنار هم هستیم و به جای ابزار حذف کننده با تعامل با یکدیگر بحث می کنیم.


ساماندهی فضای سایبری


وی در ادامه افزود: “سلام بر زندگی” شعار اصلی محسن رضایی است که فرهنگ و هنر در چنین شعاری جایگاه ویژه ای دارد.


این فعال رسانه‌ای با اشاره به سیر تحول حضور مردم در تعیین دولت‌های دوران مشروطیت گفت: ساخت دولت جدید با ادبیات تازه از دوران مشروطیت شکل گرفت. از این دوره به بعد بود که دولت‌ها یاد گرفتند مردم را در حاکمیت شریک کنند و به جایی رسید که بنیانگذار انقلاب اسلامی در صحبت‌های گوهربار خود فرمودند “میزان رای ملت است”.


صالحی افزود: در زمان انقلاب وقتی دولت‌سازی کردیم از دل آن دولت مستقل و ملی جمهوری اسلامی تجلی پیدا کرد و درست بعد از این تجلی و استقلال دولت جدید ایران باید سراغ عرصه‌های دیگر فرهنگی و هنری و اجتماعی و سیاسی می‌رفتیم اما بلافاصله و قبل از استقرار در بخش‌های مختلف گرفتار ۸ سال جنگ تحمیلی شدیم و ملت در این برهه زمان بسیجی‌وار این دوران را ساماندهی و از مرزهای خود دفاع کردند. این ۸ سال جنگ وقت زیادی از ما گرفت تا به زندگی برگردیم و در طول تمام این ۸ سال نقش محسن رضایی در جنگ به عنوان فرمانده سپاه را نمی توان نادیده گرفت.


مدیر سایت تابناک در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به فضای سایبری و مشارکت مردم در این فضا گفت: در حال حاضر در فضای سایبری، دولت از مردم عقب مانده و خوشبختانه مردم در این فضا با وجود فیلترینگ همه دغدغه دولت را رعایت کردند و کمترین سانسور در حوزه سایبر از سوی مردم ایجاد شد.


وی با اشاره به اینکه همچنین بیشترین آزادی در حوزه سایبر وجود داشته است در همین راستا دولت دهم تلاش بسیاری در ساماندهی این فضا کرد. اما مردم باز هم جلوتر بودند. از همین رو به دلیل پیشرو بودن مردم در فضای سایبری محسن رضایی الگو پیشنهادی و راهبردی خود را برای فضای سایبر تعریف کرده است.


فرهنگمان باید از درون دین استخراج شود


در ادامه صحبت‌های صالحی، میثم نیلی نماینده کامران لنکرانی کاندیدای احتمالی انتخابات  ریاست جمهوری با اشاره به دیدگاه لنکرانی نسبت به مقوله فرهنگ و هنر گفت: انتخابات ریاست جمهوری فرصت خوبی است برای اینکه گفتمان دقیق و صالح را از گفتمان‌های آغشته و برخاسته از حکمت‌های مختلف شناسایی کنیم. از همین‌رو گفتمان فرهنگی محمد لنکرانی در چند بخش خلاصه می‌شود.


نیلی این بخش‌ها را اینگونه برشمرد: اساس کار فرهنگی به تفکر دینی برمی‌گردد که این نگاه درصدد حفظ دین و معتقدست که هر کس هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد اما جایی که به دین تعرض شود باید در مقابلش ایستاد.


وی در پایان اشاره کرد: این نگاه دوم نگاه سنتی است که سال‌های سال در تفکر شیعی وجود داشته و در نظام‌های مختلف تا به امروز دوام آورده است. نگاه سوم نگاه امام و رهبر انقلاب اسلامی است که معتقدند نقطه پیشرفت ما درون دین و حفظ آن نهفته است و دین و اندیشه اسلامی تنها معطوف به فرعیات نمی‌شود. در نگاه سوم این نکته مهم وجود دارد که دین خدا برای دیپلماسی نیز نسخه دارد و ما باید نسخه زندگی را از متون دینی استخراج کرده و در نظام ولایی حرکت به این سمت را ترویج کنیم.


برچسب ها:


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
بصیر
|
IRAN
|
1392-02-18 -
0
0
این پایداری چی ها فقط بلندند با کلمات اسلام و امام و ولایت لفاظی کنند و جمله بسازند. مگه اول دوتای قبلی چیزی مخالف ولایت گفتن که تو میگی ما تو خط ولایتیم و بقیه (گفتمان‌های آغشته و برخاسته از حکمت‌های مختلف) هستند! واقعا آدم های آلوده به سیاستی هستند این پایداری چی ها! یک کلمه برنامه نگفته فقط گفته ما با ولایتیم و از این ادعاهای تو خالی! برنامه تون کجاست؟؟ کارنامه تون کجاست؟!!!!!
abortion pills abortion pill buy abortion pill online
abortion pills abortion pill buy abortion pill online
abortion pills go buy abortion pill online
abortion pills abortion pill buy abortion pill online
on line abortion pill abortion pill on line abortion pill
where to buy abortion pills online click here abortion pill prescription
ارسال نظر:
   نام :  
   ایمیل :  
   نظر :